Je přehnané nakupování skutečně nemocí?

Odborníci o ní mluví jako o oniománii, v mediích se spíše setkáme s výrazem shopaholismus. Jedná se o závislost na nakupování a v současné době počet osob s touto závislostí neustále roste.
 
Jak se takový shopaholic pozná?
Patologické nakupování je podle oborníků nutkavou a silnou touhou nakupovat, kterou provází tzv. tahy. Mezi jednotlivými tahy můžou být přestávky v délce od několika dní po několik měsíců. Smutným faktem je, že tyto patologické nákupní tahy často mohou vést k finančním problémům či zadlužení. Dotyčná osoba chodí do obchodů, aniž by věděla, co chce koupit a jestli vůbec to, co koupila potřebuje. Takový člověk už nedokáže uvážlivě a smysluplně nakupovat.Žena s taškami.jpg
Nakupování provází různá škála pocitů, nejprve dotyčný prožívá uspokojení z koupeného předmětu, což v něm vyvolává stav klidu a klesá jí také hladina úzkosti. Tyto pocity však nevydrží dlouho a nahradí je pocity viny, smutku, apatie, či vzteku. Nepotřebné zboží, které tito lidé během svého tahu nakoupili, následně někam uloží či schovají, jelikož je momentálně anebo vůbec nepotřebují.
Naprosto jim nepomáhají dnešní obchodní centra, která velice dobře znají psychologii zákazníků a pomocí mnoha triků a postupů cílí na naši psychiku a pozornost. Tyto marketingové tahy, jako je například umístění zboží, velké nákupní košíky, akce a podobně, působí velmi neblaze na psychiku lidí, zejména těch, kteří jsou na nakupování závislí a velmi snadno je tyto triky strhávají do dalšího víru bezhlavého nakupování.
 
Jak poznat, že někdo ve Vašem okolí trpí touto poruchou?
Varovným signálem může být například to, že nakupování je pro takovou osobu přímo rituálem, na který je potřeba se pečlivě připravit. Spousta shopaholiců pečlivě volí i outfit na každý nákup. Dalším znakem je naprostá neschopnost odolat slevám, akcím a výprodejům, člověk zboží kupuje je protože je v akci. Samotné nakupování je pro tyto osoby zdrojem intenzivní radosti. Tito lidé kupují věci co nepotřebují, neplánovali jejich koupi a ani to neodpovídá jejich rozpočtu.
Mezi lidmi trpícími touto poruchou převažují ženy a jejich patologické nakupování se zvyšuje zejména ve stresových situacích.Online nákupy.jpg
Je potřeba brát zřetel na to, že ačkoliv tato závislost občas může znít komicky, či spousta lidí argumentuje, že takto šíleně nakupuje každá žena. Tak jde o vážnou závislost, u které je potřeba zjistit její spouštěče a následně zahájit léčbu pomocí psychoterapie. Pokud máte pocit, že se vám „shopping“ vymkl z rukou a výrazně to ohrožuje Vás či Váš rozpočet, nestyďte se si o tom promluvit s někým blízkým či psychologem.