Je externí předseda SVJ lepší než klasický?

Ačkoliv dnes je preferováno bydlení spíše v rodinném domě, stále je mnoho těch, kteří bydlí v panelákovém bytě. A mnozí z nich si tento způsob bydlení pochvalují. Je zde totiž podstatně méně práce s údržbou, což jej činí vhodným zejména pro starší lidi.

Opominout nemůžeme ani fakt, že prostor, který musíme uklízet, je podstatně menší. A pokud jde o společné prostory, jako chodby či sklepy, v jejich mytí se postupně střídají všichni obyvatelé domu, nebo je na tuto práci najata uklízecí firma.

predseda3

Ovšem je jasné, že i zde je potřeba občas udělat rozhodnutí, které ovlivní všechny obyvatele. Může to být například zateplení domu či výměna výtahu. Toto bylo dříve v kompetenci bytových družstev, jejichž součástí byli všichni obyvatelé. Dnes je však z velké části nahradila společenství vlastníků jednotek.

Ta fungují prakticky stejně – o podobných návrzích se hlasuje. Ovšem otázkou je, kdo se ujme jednání s firmami, případně s úřady. I proto je zde vždy zvolen předseda, který to vše má na starosti. Jenže co dělat v případě, že tuto funkci nikdo nechce zastávat, případně se zde lidé ještě neznají tak dobře, aby jej mohli zvolit?

predseda4

Zde je možností externí předseda svj https://www.homepartner.cz/profesionalni-predseda-svj/. Jde o člověka, který má předsednictví tohoto společenství v náplni své práce. To ovšem znamená, že se vyzná v právních kličkách a procesu jednání s jednotlivými odbory úřadů mnohem lépe, než běžný člověk. Díky tomu je mnohem častěji úspěšný a dokáže vyjednat i lepší podmínky. Navíc, vzhledem k tomu, že obvykle obyvatele onoho domu osobně nezná, je i v tomto případě nestranný.

Druhou stránkou věci samozřejmě je, že si za svou práci nechá zaplatit. A zdaleka ne každé společenství vlastníků jednotek má tolik peněz, aby si to mohli dovolit. Také je fakt, že vzhledem k tomu, že není v celé věci osobně zainteresován, nebude jeho jednání tak důsledné.

Záleží tedy na obyvatelích, aby si zvolili, která možnost jim bude více vyhovovat. Věřte však, že se rozhodně vyplatí si vše dobře rozmyslet.