Jaká vybrat manželskou postel?

Základním kusem nábytku každé ložnice je bezesporu manželská postel. Je důležitá pro kvalitní, zdravý a pohodlný spánek. Proto je také potřeba jejímu výběru věnovat nemalou pozornost. Za život jich člověk v průměru prostřídá 2-3 a ta první zpravidla bývá nejlevnější. Později dojde k její výměně za dražší a kvalitnější kus.
Standardní rozměr bývá 180×200 cm nebo 160×200 cm. Ideální šíře pro jednu osobu bývá spíše 90 cm, výsledná volba velikosti ale často záleží na celkové velikosti místnosti. Kdo má rozložitou, klidně si může pořídit manželskou postel 200×200 cm, která poskytne více prostoru. Délka by měla být o 20 cm více než je výška člověka. Pokud tedy patříte mezi vyšší jedince, raději sáhněte po prodloužené výšce 210 či 220 cm.foto ložnice
Pokud se pozastavíme nad ideální výškou postele, může se lišit dle individuálních potřeb. Obecně se však uvádí v rozpětí 45-55 cm, což jsou také nejvíce dostupné rozměry v obchodech. Starším lidem pak často vyhovuje vyšší poloha (kolem 60 cm), a to z důvodu pohodlnějšího vstávání a ulehání. Při nákupu je třeba myslet také na to, že celková výška je ovlivněna zvoleným roštem a matracemi.
Materiálově máme také široký výběr. K dostání jsou konstrukce ze dřeva, laminátu, kovu nebo čalouněné. Tady většinou záleží na osobních preferencích a samozřejmě rozpočtu.manželská postel

  • Dřevěné neboli postele z masivu jsou nejčastěji vyrobeny z buku, dubu nebo borovice. Poslední jmenovaná patří mezi nejlevnější, ale také je nutné postupem času počítat se změnou barvy působením slunečního svitu. https://www.databazeknih.cz/knihy/viking-era-cas-slunecniho-svitu-94076 Oproti tomu buk a dub patří mezi vysoce odolné dřeviny, které poslouží dlouhou řadu let. To se samozřejmě odráží také na ceně.
  • Čalouněné, textilní či z pravé kůže nabízí širokou škálu barev, nejoblíbenější jsou však v bílé, béžové nebo černé.
  • Lamino nabízí moderní design a širokou škálu barevného provedení. To vše za výhodnou cenu a vcelku vysokou kvalitu.

Parametrů, které ovlivní celkový výběr, je mnohem více. Existují například postele s úložným prostorem nebo bez, dvě větší konstrukce namísto jedné větší a naopak.