Dokonalý životopis aneb na co byste rozhodně neměli zapomenout

Jste na bodu zlomu ve své kariéře a rozhodli jste se pro změnu? Máte pocit, že vůbec nevíte, jak začít? Poradíme vám! Prvním krokem na cestě k dobrému prvnímu dojmu na všechny personalisty, potažmo i na potenciálního zaměstnavatele, je bez diskuze kvalitní životopis.

profesní životopis

Mnoho lidí má v dnešní době pocit, že je zbytečné trávit čas šperkováním svého CV-čka, protože ho nikdo nebude v záplavě všech uchazečů o pracovní místo číst. Dokonce se můžete ve svém okolí setkat i s nesmyslnými teoriemi, že polovina životopisů skončí v koši jen proto, že se na nějaké místo přihlásilo příliš mnoho lidí. Nevěřte báchorkám a raději počítejte s variantou, že až tento dokument, kterému se budete pečlivě věnovat, někam dorazí, rozhodně na danou osobu zapůsobí natolik, že se s vámi bude chtít setkat osobně. A právě tomu je potřeba věřit, toho chceme dosáhnout.

Na co bychom rozhodně neměli zapomenout, když píšeme svůj životopis? Co určitě nevynechat a nad čím se trochu zamyslet, chceme-li uspět?
výběrové řízení

  • Fotografie.
    Velmi diskutované téma je rozhodně vaše fotka. Za nás – rozhodně ano. Měla by v životopisu být. Má to jedině pozitivní efekt, a sice ten, že si vaše jméno personalista nebo vedoucí oddělení okamžitě spojí s fotografií a díky tomu si vás lidé lépe zapamatují. Pozor ale, vyvarujte se selfíček nebo snímků z večírku. Fotka by měla být seriózní.
  • Stručný a výstižný text.
    Nepište žádné litanie, zaměřte se jen na to, co je důležité a co o vás vypovídá. Nemusíte v tomto dokumentu obsáhnout všechny školy, na které jste chodili, včetně té základní. Stačí poslední a nejdůležitější. Stejně tak ve výčtu svých předchozích pracovních zkušeností nemusíte psát o brigádě v kavárně, vypíchněte to, na co jste opravdu hrdí a hlavně – to, co je relevantní vzhledem k pozici, na kterou se hlásíte.
  • Grafické zpracování.
    Nestačí jen napsat pár vět ve Wordu a konec. Ideální je si s vzhledem celého textu trochu vyhrát. Zapojte fantazii nebo oslovte někoho z vašeho okolí, kdo má v tomto směru více zkušeností. Určitě neprohloupíte!
  • Motivační dopis.
    Stejně tak jako není radno se spoléhat na to, že si nikdo nebude chtít číst o tom, kdo jste, nemyslete si, že je zbytečné psát motivační dopisy. Napište (ovšem opět stručně a výstižně) proč se hlásíte právě na tuto pozici, jaké jsou vaše největší kvality a proč si myslíte, že byste byli v téhle práci úspěšní.