Máte také minibydlení?

Bydlíte také v malém bytě? Nebo se do menšího právě chystáte přestěhovat? Pak je před vámi nelehký úkol! Poskládat tam všechno živé i neživé tak, aby se to tam nejen vešlo, ale aby se tam dalo také spokojeně žít, „volně dýchat“. A zároveň to samozřejmě pěkně vypadalo.

11.bytoví architekti11.bytoví architekti

Se zařizováním hezkého a zároveň praktického bydlení v malém prostoru mají dost práce i dobří bytoví architekti. Ideální je, když svěříme tento úkol do jejich rukou. Ale i my sami toho můžeme pro vylepšení našeho „minidomova“ dost udělat! Je ovšem potřeba vědět, jak na to. Co radí odborníci?

Využít každý volný centimetr

Do malého bytu je nejideálnější volbou nábytek na míru. Je dražší, ale tato investice se zde určitě vyplatí. Pomáhá nám využít každý vzácný kousek volného prostoru. Při jeho použití se vyhneme vzniku tzv. hluchých, nevyužitých míst. Pokud můžeme, pořídíme ho do malého bytu co nejvíce. Vhodnou volbou jsou také vysoké vestavěné skříně, patrové nebo vyvýšené postele. Z ostatního nábytku se hodí kousky víceúčelové, třeba rozkládací sedačka s úložným prostorem či konferenční stolek se šuplíky. Dále vybíráme nábytek na nožkách, nábytek vyrobený z tenkých kovových konstrukcí či takový, který se zavěšuje na stěny. Čemu se naopak vyhneme, jsou robustní čalouněné kusy nábytku. Většinou v malém bytě nevypadají hezky.

12.bytoví architekti

Pohrát si s barvami

Naše pocity z místnosti jsou barvami ovlivňovány často mnohem více, než si sami uvědomujeme. V malém interiéru se raději nepouštíme do experimentování s přílišnou křiklavostí barev a výraznými barevnými kontrasty. Nejvhodnější je, když takový prostor prosvětlíme a rozzáříme světlými barvami. A nemusíme zůstávat jen u bílé klasiky. Hezky zde působí například i žlutá, meruňková, zelená, modrá, ale také třeba hnědá a šedá, pokud vybereme jejich světlé odstíny.

Pustit dovnitř hodně světla

Další možností, jak interiér opticky zvětšit, je pustit do něj co nejvíce denního světla. Kde se mu dovnitř příliš „nechce“, pomůže osvětlení umělé. Hezké, moderní a úsporné je LED osvětlení, které je dnes vyráběno v mnoha variantách. Vhodné jsou „bodovky“, stropní a nástěnné panely či podsvícení nábytku pomocí LED pásků.