Výběr školy je záležitostí dítěte i rodičů

Poslední rok na základní škole už skoro klepe na dveře a vás čeká, společně s vaším potomkem, jedno ze zásadních životních rozhodnutí. Jaká střední škola bude ta pravá? Než se začnete poohlížet po školách ve vašem okolí, udělejte si chvíli času a nejprve si promluvte s vaším dítětem. Ať už si to připouštíte, nebo ne, jde tu především o jeho budoucnost, ne o naplnění vašich snů, představ a přání. Samozřejmě, že pro své dítě chcete to nejlepší. Chcete mu zajistit zářivou budoucnost a spokojený život. Ale ani jednoho nedosáhnete tak, že mu vyberete školu podle vašich představ nebo přesvědčení.

mládež s telefony

Vy jako rodič máte v tomto procesu roli průvodce. Vaším úkolem je pomoci potomkovi s výběrem tak, aby byl spokojený. Co vaše dítě baví? U jaké činnosti dokáže trávit dlouhé hodiny? Kdy se cítí opravdu šťastné? A právě s ohledem na tyto preference a zájmy začněte vybírat školy, které jim odpovídají. Důležité je nejprve najít směr, kterým se vaše dítě chce v životě dále ubírat a až potom můžete řešit ty praktické záležitosti. 

student v pokoji

Když víte, na jaký obor bude zaměřená budoucí střední škola, už můžete začít hledat konkrétní školy nebo učiliště ve vašem okolí. A na co byste se měli soustředit? 

Kolik žáků obvykle škola přijímá?

Kolik zájemců o studium obvykle eviduje?

Jakých výsledků musí dítě dosáhnou tu přijímací zkoušky?

Jak je škola daleko? Bude dítě dojíždět nebo bydlet na internátu?

Jde o školu státní nebo soukromou?

Jaké jiné školy odpovídají vašim požadavkům?

Máte-li možnost, určitě navštivte den otevřených dveří, které školy pořádají pro zájemce o studium. Tam zjistíte mnoho informací, poznáte prostředí školy hlavně pedagogický sbor a atmosféru školy. Všechny vaše pocity a postřehy z návštěvy sdílejte se svým potomkem, ale nesnažte se jím manipulovat. Protože to opravdu nebudete vy, kdo na vybrané škole stráví čtyři roky života. Poslední slovo v rozhodování, na jakou školu bude přihlášku posílat, by mělo mít právě vaše dítě a nikdo jiný.