Výroba závitů

Důležitý prvek

Můžeme si jej všimnout na mnoha různých místech, přičemž nejčastěji je využijeme ke spojení dvou a více součástí. Výhodou tohoto spojení je rozhodně rozebíratelnost, protože není problém odšroubovat šrouby, vyměnit potřebnou součástku a šrouby zase dotáhnout. U zařízení, kde potřebujeme dosáhnout přesného přepětí, což jsou třeba součástky v motoru, abychom měli jistotu, že se šroub nestrhne, a naopak zase zajistí, že se spojení nepovolí, tak se využívá momentového klíče.

šroubový spoj

Na trhu se prodávají všemožné typy šroubů, takže můžeme vybírat podle toho, na jaké místo jej potřebujeme. U těch s větší pevností musíme také počítat s tím, že jejich cena je o výrazné procento dražší, ale zase někdy to bez nich nejde. Samozřejmě závitů se používá i k pohyblivému spojení, což můžeme vidět například u soustruhu při pohybu nožové hlavy. Vyznačují se větším stoupáním, aby bylo dosaženo menších třecích odporů.

Závitníky

Jestliže se budeme bavit o šroubovém spojení, tak vnější závit máme většinou vyřešený, protože k němu využijeme právě šroub. Spojovanými součástmi můžeme vést díru s tím, že na druhou stranu dáme matici a celý spoj dotáhneme. Někdy však potřebujeme slepou díru, do které právě vyřežeme závit a takto nepotřebujeme ani matici. Abychom takový závit mohli vyrobit, tak nejdříve potřebujeme vyvrtat díru s rozměrem dle tabulek, přičemž následně můžeme použít trapézový závitník.

řezání závitů

Narex je známým výrobcem, u kterého si můžeme být jisti, že výrobky mají požadované vlastnosti a dost vydrží. Konkrétně trapézový je lichoběžníkový samosvorný, ale na výběr jich je mnohem více. Nejběžnější jsou metrické. Matice s nimi můžete vyrábět jednu za druhou, takže se rozhodně vyplatí koupit kvalitní nástroj. Tento prodejce jich má většinu skladem, takže k Vám dorazí za krátkou dobu, což je rozhodně výhoda.