Typy motocyklů

Motorka. Jedna z věcí, o které každý slyšel a má na ní názor. Pro jednoho zbytečný hazard, pro druhého životní styl a vášeň. Ať už patříte do jakékoli kategorie, neškodí se dozvědět něco navíc. Proto přinášíme stručný přehled druhů těchto jednostopých vozidel podle konstrukce. Každá svým založením přitahuje svoji specifickou skupinu uživatelů, protože ač se jedná o souhrnnou kategorii motocykl, je velký rozdíl mezi řáděním v lese a trháním rychlostních rekordů na okruhu.
I když jsou skupiny, které je nepovažují za pravé motocykly, zařazujeme sem i skútry. A to z toho prostého důvodu, že na ně musíte mít řidičské oprávnění a dnes již existují verze, které mohou výkonem sekundovat klasickým motorkám. Původní přibližovadlo městského typu, tak získalo další rozměr a využívá se často i k plnohodnotnému cestování.Harley Davidson.jpg
Enduro a kros
Terénní verze strojů, kterou využívají nadšenci do skákání, bláta a dalších přírodních radovánek. Jedná se o sportovní disciplínu, majitel by tedy měl mít dostatečnou fyzickou zdatnost. Zatímco enduro je vybaveno i k využívání na silnicích, krosová motorka je díky absenci hlavního světlometu, zpětných zrcátek a blinkrů určena pouze na speciální tratě.
Cestovní enduro
Velmi vyhledávaný typ díky vysokému stupni komfortu a to při každodenním ježdění. Zvládne lehčí terén i silnice.
Cestovní motorka
Silniční motorka s kapotáží a vysokým plexisklem vhodná pro dlouhé trasy.
Chopper a cruiser
Nejen motorka, ale i životní styl. Sedlo nízko, řídítka vysoko, nohy do široka roztažené před sebou. I když je posez pohodlný, trochu mu ubírá horší ovladatelnost v nižších rychlostech.
Silniční sportovní
Prototyp slova motorka. Silná, nablýskaná, lákající k rychlé jízdě. Dá se s ní vyrazit na silnici, do města i na okruh.Motor.jpg
Naháč neboli naked bike
Ve své podstatě sportovní motorka, s vyššími řídítky, zbavená kapotáže a plexi. Dobře ovladatelná, nenáročná na údržbu, cenově dostupná. Všechny tyto plus z ní dělají nejrozšířenější typ motorky.
 
Existují samozřejmě i jiné druhy, kde se většinou jedná o speciální úpravy. Patří sem dragster, bobber, scrambler, café racer a další a další.
Další jedinečné stroje, které se dají považovat za motocykly, jsou například minibike, moped, tříkolky, sajdkára, dálník a třeba i sněžný skútr.