Koza jako domácí mazlíček

Ne není to vtip. Koza je sice stále brána jako hospodářské zvíře, ale existuje plemeno, které s vámi opravdu bude žít jako domácí mazlíček. Stejně jako prasátka jsou již v dnešní době hojně chována v domácnostech jako mazlíčci. I když koza opravdu potřebuje zahradu a vlastní chlívek, poskytne vám zábavu i pomazlení a navíc se postará o sekání trávy a jako bonus ještě budete mít tolik zdravé kozí mléko.
kozí sýr

Naše česká koza domácí

Koza domácí je přežvýkavec, který je jako nejstarší domestikované zvíře chován už po tisíce let. Dříve na vesnici měl kozu snad každý, pomáhala přežít dlouhé zimy, poskytovala mléko a mléčné výrobky a v nouzi také maso. V dnešní době se již zase pomalu na český venkov vrací a to zejména s velkým trendem bio života. Koza se od jara do podzimu, kdy je dostatek trávy pro pastvu nemusí dokrmovat, takže je nenáročná na chov, jediné co potřebuje je čistý chlév, vodu. V zimě se kozy krmí senem a jinou rostlinou potravou. Když ji vypustíte do výběhu, postará se o dlouhou trávu a vy už ji nebudete muset sekat. Kozí trus je navíc dobré hnojivo například pro květiny. A pokud vám nevadí specifická vůně kozího mléka nebo sýru, ještě budete mít výborné domácí zdravé dobroty.
sklenice mléka

Holandská zakrslá koza

Pokud chcete mít v koze, kromě užitku také domácího mazlíčka, určitě si pořiďte holandskou zakrslou kozu. Ta sice nedává mléko, za to je roztomilá a bude vám dávat lásku stejně jako třeba pes. Na chov je nenáročná, stačí ji suchý a teplý přístřešek, dostatek výběhu, vodu a krmení. Kozičky se v teplých měsících nakrmí sami čerstvou trávou. Přikrmovat je ale můžete i senem, tvrdým pečivem, mrkví, jablky a existují pro ně i speciální granule pro zakrslé kozy. Dobře se dají ochočit, slyší na jméno a budou za vámi pořád běhat. Jsou milé a neublíží, dobře si budou rozumět i s dětmi. Jsou to hodně společenská zvířata o vaši pozornost si řeknou a potřebují ji. Brzy se stanou členem vaší domácnosti a už vás nikdy nenapadne kozy jíst.